KASİDE-İ BÜRDE OKU - SEYYİD MUHAMMED ŞERİF BUHARİ

İçeriğe git

Ana menü:

KASİDE-İ BÜRDE OKU

KİTAPLAR
OKUYAN:SEYYİD MUSTAFA


1-SELEM AĞAÇLARININ BULUNDUĞU MEVKİDE OTURAN KOMŞULARINI HATIRLADIĞIN İÇİN Mİ KANLI GÖZYAŞI DÖKÜYORSUN?


2-YAHUT KAZİME TARAFINDAN BİR RÜZGARMI ESTİ VEYA KARANLIK BİR GECEDE İDAM DAĞINDAN BİR ŞİMŞEK Mİ ÇAKTI DA KANLI GÖZYAŞI DÖKÜYORSUN?


3-GÖZLERİNE NE OLUYOR Kİ,ARTIK AKMAYIN DEDİKÇE YAŞ BOŞANIYOR?KALBİN NİÇİN,ARTIK KENDİNE GEL DEDİKÇE DAHA DA COŞUYOR?


4-BİR TARAFTA AKAN GÖZYAŞI,DİĞER TARAFTAYANAN KALB VARKEN,AŞIK,SEVGİSİNİN GİZLİ KALACAĞINI MI SANIYOR?


5-EĞER SENDE BU SEVGİ OLMASAYDI,NE BU HARABELERDE GÖZYAŞI DÖKER,NE DE ''BAN''DENİLEN AĞAÇLA ''ALEM'' DENİLEN DAĞI HATIRLAYIP UYKUSUZ KALIRDIN?


6-GÖZYAŞIN VE HASTALIĞIN EN İYİ ŞAHİT İKEN NASIL OLUR DA AŞK VE MUHABBETİNİ İNKAR EDERSİN?


7-GÖNÜL ELEM VE ATEŞİ İLE İKİ YANAĞIN ÜZERİNE BİRİ KANLA KARIŞIK GÖZYAŞINDAN DİĞERİ İSE HASTALIĞIN VERDİĞİ SARILIKDAN HASIL OLAN SARI VE KIRMIZI İKİ ÇİZİK ÇEKTİ.ÖYLE ÇİZGİLER Kİ ONLARDAN BİRİ ''BAHAR'' DENİLEN SARI GÜL,DİĞERİ İSE''ANEM'' DENİLEN KIRMIZI RENKLİ AĞAÇ GİBİDİR.


8-EVET ,SEVDİĞİMİN HAYALİ ,GECE GELİP BENİ UYANDIRDI.SEVGİ İSE,BERABERİNDE GETİRDİĞİ ELEMLE,LEZZET VE ZEVKLERE MANİ OLUYOR.


9-EY,UZRE OĞULLARI GİBİ AŞKIYLA YANAN BENİ KINAYAN KİŞİ.BAK,ÖZRÜMÜ GÖR.EĞER BİRAZCIK İNSAF ETSEYDİN BENİ KINAMAZDIN.


10-İŞTE BENİM GERÇEK DURUMUMU ÖĞRENDİN.ZATEN BENİM,NE KINAYANLARDAN SAKLI BİR SIRRIM,NE DE DERDİME DERMANIM VAR.


11-SEN SAMİMİ OLARAK BANA NASİHAT EDİYORSUN FAKAT BEN O NASİHATLARI DUYACAK HALDE DEĞİLİM.ÇÜNKÜ AŞIK,KENDİNİ AZARLAYANLARI VE MEDHEDENLERİ DUYMAZ.12-BAŞIMDA Kİ BEYAZ SAÇLARIN NASİHATINI KÖTÜYE YORDUM.HALBUKİ BEYAZ SAÇ NASİHATINDA,TÖHMETLERDEN BERİDİR.


13-BENİM NEFSİ EMMAREM,CAHİLLİĞİ SEBEBİYLE BEYAZ SAÇ VE İHTİYARLIĞIN İKAZ VE ÖĞÜTLERİNİ DİNLEYİP ONA GÖRE HAREKET ETMEDİ.


14-NEFSİ EMMAREM,MİSAFİRE GÜZEL AMELLERDEN HİÇ BİR ZİYAFET HAZIRLAMADI.İZAZ VE İKRAM OLUNMAMIŞ MİSAFİR DE BAŞIMA İNDİ.


15-O MİSAFİRE GEREKEN İKRAMI YAPAMAYACAĞIMI BİLSEYDİM,O MİSAFİRİN BANA VERDİĞİ SIRRI (KETEM)DENİLEN SİYAH BOYA İLE KAPLARDIM.YANİ O SIRRI SAKLARDIM.


16-AZGIN ATLARIN DİZGİNLE DURDURULMASI GİBİ VÜCUT VE ARZULARIMI ÇEŞİTLİ KÖTÜLÜKLERDEN UZAK TUTMAYI KİM TEKELLÜF EDEBİLİR?


17-NEFS-İ EMMARE VE ŞEHVETİN İMHASINI GÜNAH VE KÖTÜLÜKLER DE ARAMA.ZİRA YEMEK, AÇ OLANIN ARZUSUNU ŞİDDETLENDİRİR.


18-NEFİS,SÜT EMEN ÇOCUK GİBİDİR.EĞER ÇOCUĞU SÜTTEN KESMEZ DE ÖYLE BIRAKIRSAN,DELİKANLIDA OLSA SÜT EMMEK İSTER.AMA VAKTİNDE SÜTTEN KESERSEN BİR DAHA SÜT EMMEK İSTEMEZ.


19-NEFSİ,ARZU VE İSTEĞİNDEN ÇEVİR.ONU KENDİNE HAKİM KILMAKTAN SAKIN.ZİRA NEFSİN ARZU VE HEVESİ BİR ŞEYE HAKİM OLURSA ONU HELAK EDER VEYA YARALAR.


20-AMEL VE İŞ MERASINDA OTLAYAN NEFSİ İYİ GÖZET.EĞER OTLADIĞI MERAYI TATLI BULURSA, ONU OTLATMA.


21-NEFSİ EMMARE ,İNSANA NİCE ÖLDÜRÜCÜ LEZZETLERİ GÜZEL GÖSTERMİŞTİR.ÇÜNKÜ ZEHİR,ALTIN TAS İÇİNDE SUNULUR.


22-AÇLIK VE TOKLUĞUN KÖTÜLÜKLERİNDEN KORK.NİCE AÇLIK VARDIR Kİ,NİCE TOKLUK DAN DAHA KÖTÜ VE ZARARLIDIR.


23-HARAM OLAN ŞEYLERLE DOLU GÖZÜNDEN GÖZ YAŞINI BOŞALT VE NEDAMET PERHİZİNE SARIL.


24-NEFSİ EMMARE İLE ŞEYTANA KARŞI KOY VE İSYAN ET ONLAR SANA GÜZEL ÖĞÜTLER DE BULUNSALAR BİLE SEN YİNE KABUL ETME.


25-İSTER HAKEM OLSUN,İSTER DÜŞMAN OLSUN,NEFİS VE ŞEYTANA UYMA.ÇÜNKİ SEN BU GİBİ HAKEM DÜŞMANIN HİLESİNİ BİLİRSİN.


26-SÖYLEYİPDE,KENDİSİYLE AMEL ETMEDİĞİM SÖZDEN DOLAYI ALLAH-U TEALA DAN MAĞFİRET TALEP EDERİM.BUNUNLA BEN,KISIR OLAN BİR KİMSENİN,ÇOCUĞUNUN OLDUĞUNU İSBAT ETMESİ GİBİ BİR ŞEY YAPMIŞ OLDUM .


27-BEN, SANA HAYIR VE AMEL-İ SALİH YAPMANI EMRETTİM.FAKAT EMRETTTİĞİM ŞEYİ KENDİM YAPMADIM VE DOĞRU YOLU BULMADIM.HAL BÖYLEYKEN SANA DOSDOĞRU OL DEMENİN NE TESİRİ OLABİLİR?


28-ÖLÜMDEN ÖNCE ,NAFİLE OLARAK HİÇ BİR AZIK TEDARİK ETMEDİM.FARZDAN BAŞKA NAMAZ KILMADIM.FARZ ORUÇ DAN GAYRI ORUÇ TUTMADIM


29-BEN AYAKLARI ŞİŞİNCEYA KADAR NAMAZ KILARAK,GECELERİNİ İBADETLE İHYA EDEN RESULULLAH(SAV) İN SÜNNETİNE UYMADIM.


30-RESULU EKREM EFENDİMİZ (SAV),AÇLIKDAN BELİNİ İYİCE SIKTIRIP KARNINA TAŞ BAĞLAMIŞTI.


31-NİCE ALTINDAN YÜCE DAĞLAR,SIRF RESULULLAH'IN MEYLİNİ ÇEKEBİLMEK İÇİN KENDİLERİNİ ONA ARZETTİLER.FAKAT ALLAH'IN RESULU ONLARA RAĞBET VE MEYL ETMEYEREK GERÇEK YÜKSEKLİK VE İYİLİĞİN NEREDE OLDUĞUNU GÖSTERDİ.32-RASULULLAH'IN(SAV) İÇİNDE BULUNDUĞU FAKR-U ZARURET,ONUN ALTIN DOLU DAĞLARDAN KAÇINMASINI DAHA DA KUVVETLENDİRDİ.ÇÜNKÜ YOKLUK,DOĞRU YOL VE GÜZEL HUYLARA GALEBE ÇALAMAZ.


33-GÖRÜNÜŞDEKİ YOKSULLUĞU,RESULULLAH'I DÜNYA MALINA VE DÜNYA SEVGİSİNE NASIL ÇEVİREBİLİR?O ÖYLE BİR RASUL Kİ,EĞER OLMASAYDI,DÜNYADA OLMAZDI.


34-ŞİMDİYE KADAR ANLATMAYA ÇALIŞDIĞIM O MANEVİYAT GÜNEŞİ,SEVGİLİLER SEVGİLİSİ HZ.MUHAMMEDDİR Kİ; İKİ CİHANIN,İNSANLIK VE CİN ALEMİNİN ARAP VE ARAP OLMAYAN BÜTÜN MİLLETLERİN EFENDİSİDİR.


35-KAİNATIN MEDARI İFTARI OLAN PEYGAMBERİMİZ İYİLİKLERİ EMREDİCİ,KÖTÜLÜKLERİ İSE NEHYEDİCİDİR.HİÇ KİMSE ONUN ''EVET VE HAYIR'' DİYE İFADE ETTİĞİ,EMİR VE NEHİYLERİNDE ONDAN DAHA İSABETLİ OLAMAZ.


36-O ÖYLE BİR PEYGAMBER VE ALLAHIN SEVGİLİ KULUDUR Kİ,KARŞILAŞILAN HER TÜRLÜ TEHLİKE VE KORKULU HALLER DE ONUN ŞEFAATI UMULUR,İSTENİR


37-O YÜCE PEYGAMBER İNSANLARI.ALLAHA İBADETE DAVET EDİYOR.ONUN SÖYLEDİĞİ YOLDA YÜRÜYENLER KOPMAYAN SAĞLAM BİR İPE YAPIŞMIŞ OLURLAR.


38-PEYGAMBER EFENDİMİZ YARATILIŞTA,GÜZELLİK VE İYİ AHLAKTA DİĞER BÜTÜN PEYGAMBERLERDEN DAHA ÜSTÜNDÜR.DİĞER PAYGAMBERLER , ONUN İLİM VE KEREMİNE ,DEĞİL ERİŞMEK,YAKLAŞAMADILAR BİLE.


39-PEYGAMBERLERİN HEPSİ,RASULULLAH'IN İRFAN DERYASINDAN BİR AVUÇ VEYA KEREM YAĞMURUNDAN BİR YUDUM SU İSTER.


40-DİĞER BÜTÜN PEYGAMBERLER RASULULLAH'IN İLMİ YANINDA BİR NOKTA,ONUN RASULLERE LAYIK HİKMETİ YANINDA DA BİR HAREKE GİBİ KALIRLAR


41-O ÖYLE BİR PEYGAMBERDİR Kİ,BATİNİ VE ZAHİRİ,RUHİ VE CİSMANİ VARLIĞI GELİŞİP,TAM KEMAL NOKTASINI BULUNCA,İNSANLARIN YARATICISI CENAB-I HAK ONU KENDİSİNE SEVGİLİ VE NEBİ SEÇTİ.


42-PEYGAMBERİMİZ'İN İYİ AHLAK VE ÜSTÜN VASIFLARDA HİÇBİR EŞİ VE BENZERİ YOKTUR.ÖYLE Kİ,ONDA Kİ İYİLİK VE GÜZELLİK CEVHARİNDEN KİMSE BİR ŞEY ALMAMIŞ,ONDAKİ GÜZELLİK CEVHERİ EKSİLMEMİŞTİR.


43-HRİSTİYANLARIN KENDİ PEYGAMBERLERİ HAKKINDA İLERİ SÜRDÜKLERİ İDDALARI BİR KENARA BIRAK DA,PEYGAMBER EFENDİMİZİ,O NUN DIŞINDA DİLEDİĞİN ŞEKİLDE MEDH-Ü SENA ET.


44-RESULULLAH'IN (SAV) ZATINA DİLEDİĞİN ŞEREFİ,KUDRETİNEDE DİLEDİĞİN BÜYÜKLÜĞÜ NİSBET ET.ONU DİLEDİĞİN KADAR MEDHÜ SENA ET.


45-PEYGAMBER EFENDİMİZİN (SAV)FAZİLET VE KEMALİNİN HUDUDU YOKTUR.YETER Kİ DİL,ONUN ÜSTÜNLÜKLERİNİ ANLATABİLSİN.


46-EĞER RASULULLAH'IN MUCİZELER O'NUN GERÇEK BÜYÜKLÜĞÜNÜ AKSETTİREBİLSEYDİ,HER ANILIŞINDA İSMİ,ÇÜRÜMÜŞ KEMİKLERİ DİRİLTİRDİ.


47-O,BİZİ ÇOK SEVDİĞİ İÇİN ,AKILLARA DURGUNLUK VERECEK VE BİZİM TAKAT GETİREMEDİĞİMİZ ŞEYLERLE BİZİ İMTİHAN ETMEDİ.BİZDE ONUN EMİR VE NEHİYLERİNİ TATBİKDE ASLA TEREDDÜT ETMEDİK VE YANLIŞ YAPMADIK.


48-PEYGAMBERİN GERÇEK DEĞER VE MAHİYETİNİ ANLAMAK İŞİ, İNSANLARI ACİZ BIRAKMIŞTIR.BU SEBEBLE PEYGAMBERE UZAK VE YAKIN OLANLAR ARASINDA,O'NUN GERÇEK DEĞERİNİ ANLAMAYIP SÜKUT EDENLERDEN BAŞKASI GÖRÜLMEZ.


49-RASULULLAH(SAV) UZAKDAN KÜÇÜK GÖRÜNEN,FAKAT YAKLAŞDIKÇA GÖZÜ KAMAŞTIRAN BİR GÜNEŞ GİBİDİR.


50-PEYGAMBERİ SADECE RÜYALARINDA GÖRMEKLE TESELLİ BULAN İNSANLAR ONUN GERÇEK DEĞERİNİ NASIL ANLARLAR?51-PEYGAMBERİMİZ HAKKINDA BEŞERİN BİLDİĞİ ONUN SADECE BİR İNSAN VE ALLAH'IN MAHLUKATININ EN SEVGİLİSİ OLDUĞUDUR.


52-DİĞER BÜTÜN PEYGAMBERLERİN GÖSTERDİĞİ MUCİZELER HZ.MUHAMMEDİN NURUNDAN ONLARA ULAŞMIŞTIR.


53-NEBİYİ ZİŞAN EFENDİMİZ BİR FAZİLET VE İRFAN GÜNEŞİDİR.DİĞER PEYGAMBERLER İSE,BU GÜNEŞİN IŞIKLARINI KARANLIKLARDA İNSANLIĞA ULAŞDIRAN YILDIZLARDIR.


54-CENABI HAK O GÜZEL PEYGAMBERİ NE GÜZEL YARATMIŞ. BÜTÜN İYİ VE MAKBUL HUYLAR ONUN MÜBAREK ZATINI SÜSLEMİŞ.O GÜZELLİKLERLE BEZENMİŞ,GÜLERYÜZLÜLÜKLE TEMAYÜZ ETMİŞTİR.


55-O PEYGAMBER BİR ÇİÇEK GİBİ LATİF YARATIŞLI ,AYIN ONDÖRDÜ GİBİ PARLAK VE ŞEREFLİ,DENİZLER GİBİ CÖMERT,ZAMAN GİBİ HİMMETLİ VE GAYRETLİDİR.

KENNEHÜ VAHVA FERDÜN Fİ CELALETİHİ
Fİ ASKERİN HİNE TELGAHÜ VE Fİ HAŞEMİ


56-RASULU EKREM CELALET VE HEYBETTE EŞSİZDİ.ÖYLE HEYBETLİ VE AZAMETLİ İDİKİ KARŞİLAŞTIĞINDA ONU SANKİ BİR BÖLÜM ASKER VEYA BİR GRUP HİZMETÇİ ARASINDA ZANNEDERDİM.


57-RASULU EKREM CELALET VE HEYBETTE EŞSİZDİ.ÖYLE HEYBETLİ VE AZAMETLİ İDİKİ KARŞİLAŞTIĞINDA ONU SANKİ BİR BÖLÜM ASKER VEYA BİR GRUP HİZMETÇİ ARASINDA ZANNEDERDİM.


58-O RESULUN KEMİKLERİNİ KUCAKLAYAN TOPRAĞIN KOKUSUNDAN DAHA GÜZEL KOKU YOKTUR.NE MUTLU O TOPRAĞI KOKLAYIP ÖPENE.


59-PEYGAMBERİN DÜNYAYA GELİŞİ,ÖZÜNDEKİ İYİLİK VE GÜZELLİĞİ ORTAYA ÇIKARDI.İYİLİKLERİN BAŞLANGICI VE BİTİMİ ONA BAĞLIDIR.

 
Ara
İçeriğe dön | Ana menüye dön